fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 49: У затінку бібліотеки
Home № 49: У затінку бібліотеки

Тема номера:
У затінку бібліотеки

by Редакція Verbum
16 Жовтня 2019
in № 49: У затінку бібліотеки
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Нинішньою цивілізацією ми завдячуємо тому, що наші предки навчилися зберігати, примножувати й передавати знання. Упродовж тисячоліть головним засобом для цього всього була книжка – і, кажуть оптимісти, ним і залишиться, коли світ остаточно знеструмить якась із воєн. А тому бібліотека – це потенційно щось значно більше, ніж проста колекція схожих артефактів: вона об’єднує голоси, готові промовити, збирає історії, всотує пам’ять. Навіть якщо невеличка, вона вабить обіцянкою пізнання. Петрарка мав рацію, коли скромно писав: «Моїй бібліотеці не бракує освіченості, хоч і належить вона неосвіченій особі». У цьому випуску «Вербуму» ми говоримо (треба визнати, трохи закохано) про книгозбірні – від давньої Александрійської, повної легкозаймистих папірусних сувоїв, до сучасних електронних, майже незнищенних, бо здатних безкінечно помножуватися.

Фото: Thibaud Poirier

Отець Петро Балог OP коротко переповідає історію бібліотек і ділиться особистим досвідом власника книгозбірні. Книжки на полицях живлять наш дух і розум і «нагадують, як багато ми ще не знаємо». Вони навчають дослухатися, ставити під сумнів свою всеобізнаність і отримувати втіху від того, скільки незвіданого є довкола. Тому непрочитаних книжок не варто боятися: вони безмірно цінні для інтелектуального смирення.

Ольга Максимчук ділиться досвідом роботи в одній із найбільших українських бібліотек: звуками, запахами, повсякденними справами штибу перевірки рівня вологості повітря, загадковими трапунками, яким урешті-решт знаходяться раціональні пояснення, і несподіваними знахідками, історії про які «надають розміреній, одноманітній роботі з фондами детективного відтінку». Рутинність роботи – не перешкода для приємного відчуття незвіданого, «що виникає перед розгортанням іще однієї, “нової” старої книжки».

Марцін Напюрковський пише про знематеріальнення слів, яке почалося з винайденням письма та, схоже, досягло кульмінації зараз, коли тексти перейшли у віртуальний простір. Сьогодні вже не можна позбутися ідеї, просто ліквідувавши її носій: «Спалити Кіндл, щоби знищити його вміст, – те саме, що розтовкти дзеркало, сподіваючись умертвити людину, у ньому відбиту. Символічне насильство щодо слів нині стає проблематичним. Це, звісно, не означає, що воно зникне. Є чимало вказівок на те, що його радше перевинайдуть».

Електронні книжки не горять, та Катя Рудик розповідає про те, що таки горіло, – три українські бібліотеки, які стали жертвами пожеж: напів міфічну книгозбірню Ярослава Мудрого, що містилась у Софійському соборі, бібліотеку Києво-Печерської лаври й бібліотеку Києво-Могилянської академії. Сьогодні можна хіба з більшою чи меншою ймовірністю припускати, стали вони жертвами погодних умов, навмисних підпалів чи звичайного недбальства, але тим цікавіше дослухатися до цих історій, розказаних через книжки, яких більше нема.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

16 Жовтня 2019
№ 49: У затінку бібліотеки

Зниклі та спалені: коротка історія нищення храмових бібліотек України

Та якщо злочин нечитання не обмежений часом і простором, то книгоспалення, або бібліокластія, здобулося на доглибно досліджену історію від Ашурбаніпала...

by Катя Рудик
16 Жовтня 2019
16 Жовтня 2019
№ 49: У затінку бібліотеки

Електронні книжки не горять

Слова поступово втрачають матеріальність. На наших очах завершується процес, який тисячоліттями змінював обличчя людства. Саме він призводив до народження й...

by Марцін Напюрковський
16 Жовтня 2019
16 Жовтня 2019
№ 49: У затінку бібліотеки

До джерел, або Дещо з феноменології бібліотеки

Бібліотечний пил зовсім не схожий на домашній. Замість звичного сірого й пухкого полиці, столи, комп’ютери доволі швидко вкриваються пилом темним...

by Ольга Максимчук
16 Жовтня 2019
16 Жовтня 2019
№ 49: У затінку бібліотеки

Про книгозбірні та книгозбирачів

У найдавніших відомих бібліотеках – шумерських – десь 4500-5000 років тому зберігалися глиняні таблички з інформацією про адміністрацію, медицину, сільське господарство, право, війни...

by Петро Балог
16 Жовтня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE