fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 46: Межі влади II
Home № 46: Межі влади II

Тема номера:
Межі влади II

by Редакція Verbum
25 Вересня 2019
in № 46: Межі влади II
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
В одному з попередніх номерів уже ішлося про владу та її межі – але важливість цієї теми спонукає ще раз до неї повернутися. Сьогодні ми стаємо свідками (і, на жаль, часто учасниками) кризи розуміння влади, як у світському просторі, так і в релігійних спільнотах. Проблему поглиблює те, що кожне з нас так чи інакше належить до якихось владних структур: чи в ролі підвладних, чи в ролі тих, що владою наділені. І якщо не усвідомлювати, як мала би працювати влада, можна почати вимагати від людей на керівних посадах того, відповідальність за що лежить на нас самих, чи, навпаки, не помітити, як очільник перетворюється на узурпатора.

Тема номера:  Межі влади II

Джерело: Rob Oo, статуя імператора Костянтина

У першому тексті випуску Олексій Браславець знайомить нас із базовими категоріями римського права, яке виразно розмежовувало різні аспекти державної влади. Ґрунтуючись на розрізненні влади-potestas і влади-auctoritas, католицьке канонічне право пропонує раціональний погляд на те, що таке влада й кому скільки її належить. Для нього «важлива не потенційна спроможність вдатися до владних повноважень, а авторитетність і здатність словом санкціонувати й легалізувати певні дії – інакше кажучи, не право сили, а сила права».

Згідно із католицьким віровченням Папа Римський є суб’єктом вищої юрисдикції та носієм активної непомильності Церкви. Але ця влада окреслена обрисами самої Церкви. Павло Недашківський, звертаючись до догматичного вчення I Ватиканського Собору та сталої канонічної традиції, розповідає про зв’язок між вірою Церкви та владою Папи, що визначає межі його правового імунітету.

Буремний початок минулого століття став приводом серйозно замислитися про зв’язок між індивідуальним життям і вимогами спільного блага. Украй цікаві плоди такі роздуми дали в середовищі французького католицького літературного відродження, представники якого добре розуміли, що неможливо відділити творчість, хай яку художню, від громадянського політичного життя. Галина Помилуйко розповідає про шлях Жоржа Бернаноса, талановитого автора та глибоко побожного католика, до осмислення громадянської війни в Іспанії.

Юлія Карпицька в рецензії на фільм «Колонія “Діґнідад”» також говорить про історію – чилійську. Поселення, про яке йдеться у стрічці, заснував колишній медик вермахту Пауль Шефер для релігійної спільноти, у якій був лідером і законодавцем; а в 1970-х роках воно слугувало ще і як в’язниця, куди таємна поліція звозила супротивників режиму Авґусто Піночета. У центрі сюжету – молода пара: його ув’язнюють у колонії за опозиційні плакати, вона ж вступає до секти Шефера, щоб знайти й визволити коханого. Проблема цього плану, щоправда, в тому, що людина, потрапивши до колонії – байдуже, добровільно чи ні, як вірянин чи як в’язень, – уже не має права її покинути.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

25 Вересня 2019
№ 46: Межі влади II
Колонія «Діґнідад»

Колонія «Діґнідад»

Молода німецька пара опиняється в Сантяґо-де-Чилі: художник і фотограф Даніель живе тут кілька місяців, а стюардеса Лена відвідує його між...

by Юлія Карпицька
25 Вересня 2019
25 Вересня 2019
№ 46: Межі влади II
Жорж Бернанос і погляд, якого він ніколи не відводив убік

Жорж Бернанос і погляд, якого він ніколи не відводив убік

Арістотель у «Політиці» дав вкрай влучне визначення людської істоти, яке й досі не полишає західної ментальної картини. ζῷον πολιτικόν, себто...

by Галина Помилуйко
25 Вересня 2019
25 Вересня 2019
№ 46: Межі влади II
Канонические границы папской супрематии

Канонические границы папской супрематии

Догматическая конституция I Ватиканского Собора, провозглашающая Папу субъектом высшей юрисдикции и носителем активной безошибочности Церкви, имеет статус богословской достоверности de...

by Павло Недашківський
25 Вересня 2019
25 Вересня 2019
№ 46: Межі влади II
Уся влада… У кого?

Уся влада… У кого?

Після кожних виборів у суспільстві ширяться апокаліптичні настрої й очікування катастроф планетарного масштабу. А все – через оцю безглузду мантру,...

by Олексій Браславець
25 Вересня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE