fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 76: Робота з пам’яттю
Home № 76: Робота з пам’яттю

Тема номера:
Робота з пам’яттю

by Редакція Verbum
22 Квітня 2020
in № 76: Робота з пам’яттю
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
У цьому випуску «Вербуму», який, на жаль, щонайменше на певний час буде останнім, ми вирішили поговорити про те, що робити з пам’яттю, коли вона болісна, незручна чи старанно пошматована роками перекручень і замовчувань. Це всюди складне питання, а надто там, де підручники з історії стають приводами до баталій.

Verbum — Головна

Фото: Hello I'm Nik

Розпочинає випуск Оксана Довгополова текстом про пам’ять, утілену в тому, що нас оточує. Матеріальний світ – це ніколи не tabula rasa, якою очі й думки ковзають без асоціацій; навпаки, він повний знаків, що пробуджують почуття і спогади. Контролювати простір означає, зокрема, контролювати пам’ять, а відтак визначати ідентичність людей, які цей простір населяють. І тому таке велике значення мають монументи, назви вулиць і станцій метро, розташування парків і туристичні маршрути.

Ірина Пустиннікова пише про фестивалі як засіб збереження й поширення пам’яті. На перший погляд, середньовічний пікнік чи відтворення козацького табору посеред сучасного міста – це чистісінька забава. Однак завдяки таким забавам люди можуть дізнатися, що їхні міста мали магдебургію й належали до західної цивілізації, козаки носили штані, усе-таки пристосовані до боїв, а галицька армія в сірих одностроях – це не «фашисти», а «наші».

Володимир Мороз придивляється до виникнення унійної Церкви в Україні – історичного сюжету, який то замовчували, то виривали з контексту, то намагалися переінтерпретувати, щоб він уписався в панівний наратив про минуле (щоправда, у процесі гублячи розуміння того, чому цей проєкт узагалі спрацював). Дорога до унії виявилася непростою й повною перепон як із православного, так і з римо-католицького боку – і про них варто пам’ятати, якщо ми хочемо чогось навчитися на майбутнє.

Нарешті, Галина Качур розповідає про несподіваний спосіб роботи з травматичною пам’яттю – словесну рольову гру, учасники якої можуть на кілька вечорів прибрати роль жертв Голокосту або осіб, якось дотичних до нього. Добровільно перевтілитися на персонажа найстрашніших подій ХХ століття, щоб відчути біль, стати перед неможливими виборами, спробувати знайти сенс у трагедії – не те, звісно, чого більшість людей чекає від гри. Але це одна з можливостей розповісти історію, яка мусить бути розказана.

Наступного тижня (і ще наступних після нього) на сайті не з’явиться свіжого випуску «Вербуму». Наш журнал – сподіваємося, тимчасово – припиняє публікацію нових текстів, але не зовсім замовкне. Що два тижні під загальною назвою «Історії» ми викладатимемо добірку архівних матеріалів, об’єднаних спільною темою. Є чимала ймовірність, що якісь із них не потрапляли вам на очі, тож залишайтеся з нами.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

22 Квітня 2020
№ 76: Робота з пам’яттю

Розповідати трагедію: історична пам’ять у словесних іграх

Один із жанрів, які дають змогу не тільки послухати історію, а й відчути себе її героєм, – це настільні рольові ігри....

by Галина Качур
22 Квітня 2020
22 Квітня 2020
№ 76: Робота з пам’яттю

Складні сторінки церковної історії

Наведена цитата – фрагмент малознаного, але важливого твору Київського унійного митрополита 1613–1637 років Йосифа Велямина-Рутського «Виклад одного русина про виправлення устрою в...

by Володимир Мороз
22 Квітня 2020
22 Квітня 2020
№ 76: Робота з пам’яттю

Поділля, фестивалі, пам’ять

Смішна ситуація? Аж ніяк. За не вельми серйозним на перший погляд питанням про одяг тих, кого давно нема, але хто...

by Ірина Пустиннікова
22 Квітня 2020
22 Квітня 2020
№ 76: Робота з пам’яттю

П’ятдесят шарів пам’яті

Фасція на документах часів Французької революції каже не про те, що цей елемент декору зненацька став модним після 1789 року. Вона...

by Oксана Довгополова
22 Квітня 2020

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE