fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 67: Грати ролі
Home № 67: Грати ролі

Тема тижня:
Грати ролі

by Редакція Verbum
18 Лютого 2020
in № 67: Грати ролі
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Слова Вільяма Шекспіра про те, що «світ – театр, де всі чоловіки й жінки актори», належать, мабуть, до найчастіше цитованих у повсякденні. Повторюючи цей рядок, ми часто й не замислюємося про його первісний контекст, а надаємо йому власних сенсів – такий влучним здається порівняння довколишньої реальності з театральною сценою. У Шекспіра йдеться про ролі, які для кожної особи написав сам Бог, тобто про етапи життя – від немовлячого віку до старості. Але є ще безліч ролей, які ми граємо протягом усього життя, пов’язаних із професійною діяльністю, сімейним станом, соціальним статусом тощо.

Фото: Kyle Head

Гра належить до глибинних механізмів, закладених у людській природі, що починають проявлятися з раннього дитинства. Ще не навчившись як слід розмовляти, маленька людина приміряє на себе різноманітні ролі: побаченого в мультику динозавра, домашнього улюбленця, членів родини. З розвитком фантазії й набуттям досвіду ці рольові ігри ускладнюються, перетворюючись із простого наслідування образу на імітацію складніших дій: діти граються у професії, у сюжети з книжок та кіно, а згодом починають творити власні світи й вигадувати собі альтернативні особистості. У новому випуску «Вербуму» ми пропонуємо детальніше поміркувати про гру, що супроводжує людину протягом усього її життя, змінюючи форми, але не сутність.

Юрій Чорноморець розповідає про драму взаємин Бога і людини у тлумаченні швейцарського теолога Ганса Урса фон Бальтазара. Стосунки з Господом – це, на думку Бальтазара, не лише найбільша людська драма, а й головне свято, а тому їхня історія й сьогодні залишається єдиною, по-справжньому вартою уваги.

Антон Герасименко пише про виникнення й розвиток середньовічної містерії. Біблійні події для середньовічної людини були вкрай реальними, і для того, аби поглибити це відчуття, вона доповнювала довколишній світ, «оживляючи» персонажів священних текстів через акторську гру й уводячи їх до храмів. Так народився особливий жанр літургійної драми.

Про межі, за якими закінчується драма і розпочинається святотатство, говорить Ольга Герасименко, наводячи як приклад першого російського царя Івана Грозного. Надміру захоплений роллю помазаника Божого й носія Його волі, у роки опричницького терору він спробував перетворити власний двір на монастир, ігуменом якого проголосив самого себе.

Галина Качур підходить до ігор із психологічного боку та пропонує замислитися про їхнє значення в житті дорослої людини. З розваги, якою їх колись вважали, ігри давно перетворилися на засіб, завдяки якому можна пережити чужий досвід, переосмислити своє ставлення до історичних подій, а відповідно – розширити межі емпатії та розуміння інших людей і світу навколо нас.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

19 Лютого 2020
№ 67: Грати ролі

Досвід іншого: «Hellblade» і «This War of Mine»

Факти підтверджують те, у чому переконують учені: гра – це не щось «лише для дітей». Дослідження американської асоціації ESA показало, що 2019 року...

by Галина Качур
19 Лютого 2020
19 Лютого 2020
№ 67: Грати ролі

Ігумен усієї Русі: опричний «монастир» Івана Грозного

Релігійним вихованням юного царя опікувався новгородський священник на ім’я Сильвестр. Він був людиною суворої та глибокої віри, схильною до містицизму –...

by Ольга Герасименко
19 Лютого 2020
19 Лютого 2020
№ 67: Грати ролі

Бога і видовищ

Корені містерій можна шукати в пізній античності. Уже від V століття трапляються згадки про елементи драми в літургії: читання в ролях,...

by Антон Герасименко
19 Лютого 2020
19 Лютого 2020
№ 67: Грати ролі

Ганс Урс фон Бальтазар про драму взаємин Бога і людини

Сьогоднішні церковні громади існують на самому початку п’ятого акту, коли повний тріумф добра ще не став явним, хоча перемога Царства...

by Юрій Чорноморець
19 Лютого 2020

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE