fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 50: Світ у кольорі
Home № 50: Світ у кольорі

Тема номера:
Світ у кольорі

by Редакція Verbum
23 Жовтня 2019
in № 50: Світ у кольорі
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Наше бачення світу – це не тільки зустріч фізичної реальності з особливостями зору. Засмучені, ми бачимо все в похмуріших барвах. Нас приваблюють яскраві контрасти. Соковиті відтінки викликають усмішку. Культура пов’язує з кольорами цілі ідеї: чистоти, пристрасті, свіжості, невизначеності, втрати. У цьому номері «Вербуму» ми намагаємося схопити різнобарв’я, яке нас повсякчас оточує, і зануритися в нього, щоб, можливо, трохи краще зрозуміти власне місце в цій мозаїці.

Тема номера: Світ у кольорі

Фото: Vivien Chow, Yi Ching Teh

Розпочинається випуск текстом отця Маріуша Возняка OP, священника й фотографа. Він розповідає про світлини у сепії, яка переносить сфотографований світ у якийсь напів магічний вимір. Розглядаючи сепійні зображення, «ми пізнаємо світ, що проминув. Це спілкування із чимось летким, як сам час, проте схопленим і втриманим – чи на фотоплівці, чи на карті пам’яті, а зрештою на фотографії, яку можна взяти до рук».

Соломія Щур пише про насичені кольори італійських міст – Венеції, Таорміни й Остуні. З кожної подорожі ми привозимо пам’ять про звуки, запахи й барви, на фоні яких розгортаються події. Іноді ж ці деталі такі виразні, що стають самостійними персонажами: особливий відтінок води, білі стіни міста, що зливаються з випаленим до білого небом, сяйво динь, схожих на маленькі сонця. У тексті йдеться про жовтень – точніше, про кілька жовтнів – та його відтінки зовсім інші, ніж у наших краях.

Вікторія Семенова пропонує читати кольори літургійного вбрання як знаки, які провадять до стосунків із Христом. Ідучи від білого до чорного, від повноти спектру до цілковитого браку світла, вона показує, як забарвлення священницьких шат актуалізує періоди літургійного року й доповнює чуття віри люду Божого. Можливо, середньовічна думка, за якою «барви літургійного одягу мають нагадувати священникові, що він молиться за цілий світ», не була такою вже й хибною.

Розмова з Євгеном Пілецьким починається з нейробіологічних концепцій сприйняття кольору, однак уже скоро переходить до цікавіших філософських запитань: про те, що насправді є, про нашу взаємодію з реальністю, про суб’єктивний досвід і його зіставність із тим, що перебуває поза нами. Він погоджується, що це запитання, на які сьогодні, ймовірно, не можна відповісти (якщо однозначна відповідь узагалі є), але саме з таких запитань і народжується пізнання.

В останньому тексті випуску Богдана Матіяш підходить до кольорів із метафоричного боку, розмірковуючи про сутінкову зону, яка є в кожному з нас. Природні сутінки – це час, коли тяжко розгледіти відтінки, а речі стають невиразними й незнайомими. Увіходячи в сутінки власної душі, ми байдужіємо, черствіємо до навколишнього світу й людей у ньому – і втрачаємо можливість бачити повноту барв, зібраних у Божій палітрі.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

23 Жовтня 2019
№ 50: Світ у кольорі
Наші приватні сутінки

Наші приватні сутінки

Звісно, все діятиметься й без на нашого втручання чи уважності: минатимуть дні й пори року, змінюватимуться температури, зрілішатимуть наші друзі...

by Богдана Матіяш
23 Жовтня 2019
23 Жовтня 2019
№ 50: Світ у кольорі
Онтология «умного глаза»: разговор с Евгением Пилецким

Онтология «умного глаза»:
разговор с Евгением Пилецким

В 1981 году Дэвиду Хьюбелу и Торстену Визелю была вручена Нобелевская премия за открытие связи между сетчаточным паттерном и активностью...

by Павло Недашківський
23 Жовтня 2019
23 Жовтня 2019
№ 50: Світ у кольорі
Різнобарв’я повноти й досконалості

Різнобарв’я повноти й досконалості

Символічне сприйняття можна порівняти з початковими класами школи, де навчальний матеріал подають у спрощеному вигляді; знакове ж – із університетською...

by Вікторія Семенова
23 Жовтня 2019
23 Жовтня 2019
№ 50: Світ у кольорі
Кольори подорожей

Кольори подорожей

Що залишається у спогадах після подорожі? Запахи, які відносять у те місце й у той час, де все відбувалося, начебто...

by Соломія Щур
23 Жовтня 2019
23 Жовтня 2019
№ 50: Світ у кольорі
Сепія: відтінки часу

Сепія: відтінки часу

Минуло кілька років, і 1993, одразу після свячень, мене скерували в Білорусь. Я їздив «Ладою», й одного разу сталася прикрість:...

by Маріуш Возняк
23 Жовтня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE