fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 48: Процеси канонізації
Home № 48: Процеси канонізації

Тема номера:
Процеси канонізації

by Редакція Verbum
9 Жовтня 2019
in № 48: Процеси канонізації
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Жодна особа не є відокремленим островом. Ми пов’язані з іншими не тільки тут і зараз, а й через усю історію, від покоління до покоління. Для християн такий зв’язок має додатковий вимір – спільноти святих. Ідеться не просто про спогади, а про реальне переживання дружнього й містичного спілкування. У новому номері «Вербуму» ми придивляємося до того, хто ж вони, святі, і до значення їхньої присутності для окремих людей і цілої Церкви.

Тема номера: Процеси канонізації

Джерело: Джованні ді Паоло, святі Катерина, Варвара, Агата та Маргарита, 1470 рік

Розпочинається номер із особистих роздумів Костянтина Москальця про людей, які показали йому Божу велич і зродили бажання й самому якомога ближче підійти до святості. Серед них багато уже канонізованих осіб, але не тільки. Автор згадує, як іще за життя Йоана Павла ІІ бачив папу вві сні й відчував тугу за святістю, такою виразною в його постаті, і розповідає про свого діда,  який усім життям свідчив про Бога живого. Дивлячись на нього, люди не мали сумніву, що Бог існує, – а це, мабуть, і є місія святих на цій землі.

Єпископ Роберт Беррон описує реакцію сучасних християн на фотографії мощів святого Амвросія, розташованих у міланській базиліці, і, мов на катехитичній лекції, використовує цей привід, щоб заглибитись у католицьку духовність і теологію. Ушанування реліквій часто хибно вважають поклонінням, а збережені тіла святих викликають розмаїті запитання: від «Чому б їм просто не поховати бідолаху?» до «Невже це не лякає дітей?». Однак це не якийсь макабричний звичай, а логічний розвиток доктрини про втілення й виразне заперечення гностичної єресі.

Історія визнання святості починається ще на Голготі, з розкаяного розбійника, бо ж святість якраз і полягає в тому, щоб перебувати з Христом у раю. Та після цього випадку ситуація ускладнюється, бо далі вже люди мусять вирішувати, вважати особу святою чи ні. Отець Петро Балог OP простежує, як формувалися офіційні процедури канонізації в Католицькій Церкві: від встановлення культу мучеників у перші віки християнства й до сучасних канонізаційних процесів, під час яких спеціальна комісія досліджує героїчність чеснот кандидата на вівтар, а по допомогу в доведенні автентичності чудес звертаються до фахівців і науковців.

В останньому тексті випуску Оксана Довгополова міркує про щось, якнайвіддаленіше від святості, – культ особи, детально спиняючись на його сталінській і гітлерівській версіях. Тоталітарні проєкти намагаються імітувати релігійні структури, пропонуючи ідолів і власну есхатологію, однак ніколи не враховують однієї речі: жодна людина – не Бог, тож ідеалізація та прагнення втілити кожну забаганку вождя (а Мартін Борман справді якось сказав, що націонал-соціалізм – це виконання бажань фюрера) рано чи пізно завершуються катастрофою. «Вірячи в людину, як у Бога або диявола, ти здатен на нелюдське (хоча й певен, що воно – надлюдське)».

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

9 Жовтня 2019
№ 48: Процеси канонізації
Культ особи

Культ особи

На картині Шурпіна, за яку той отримав Сталінську премію, Сталін стоїть у ранкових променях і замислено дивиться в далечінь; він...

by Oксана Довгополова
9 Жовтня 2019
9 Жовтня 2019
№ 48: Процеси канонізації
Шлях до канонізації

Шлях до канонізації

У перші віки християнства офіційного процесу канонізації не було. Святими визнавали мучеників за віру, яких згадували під час літургії, тож...

by Петро Балог
9 Жовтня 2019
9 Жовтня 2019
№ 48: Процеси канонізації
Трохи про зуби святого Амвросія

Трохи про зуби святого Амвросія

За ґратками, під самісіньким головним вівтарем, лежать тлінні останки Амвросія та знайдені ще за його життя кістяки двох святих мучеників,...

by Роберт Беррон
9 Жовтня 2019
9 Жовтня 2019
№ 48: Процеси канонізації
Ностальгія за святістю

Ностальгія за святістю

У мене є улюблені святі. Їх багато. Я люблю їх як братів і сестер – святого Франциска Ассізького і святу Клару,...

by Костянтин Москалець
9 Жовтня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE