fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 47: Книжки і ті, хто їх робить
Home № 47: Книжки і ті, хто їх робить

Тема номера:
Книжки і ті, хто їх робить

by Редакція Verbum
2 Жовтня 2019
in № 47: Книжки і ті, хто їх робить
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Невдовзі минає рік від виходу першого номера «Вербуму». За цей час ми мали нагоду поговорити на різні теми, та першою з них було читання. Повертаючись до джерел, цього тижня ми придивляємося до книжок і тих, хто їх робить.

Лондонська бібліотека після бомбардування, 1940 рік

Думаючи про книжки, ми зазвичай згадуємо автора й текст, а іноді записуємо до співучасників творення сенсу ще читача. Проте на дорозі від автора до читача є чимало зупинок, про які нам і йтиметься: це видавці, перекладачі й редактори, критики й рецензенти, книгарні й фестивалі. Завдяки їм читач зустрічається з книжкою, а книжка виявляється саме така, як є.

Розпочинається випуск розмовою з Олексієм Жупанським, засновником «Видавництва Жупанського». Ми говоримо про негаразди й радощі українського книговидання, різницю в роботі з перекладними й оригінальними текстами та про шлях, який тутешній книжковий ринок пройшов за останні півтора десятиліття. «Ми ніколи не будемо видавати текстів, які нам особисто не цікаві, які ми вважаємо суспільно неприйнятними чи бездарними», – каже пан Олексій. А пристрасть видавця, як і пристрасть автора, – це перший крок до захопливої літератури.

Деякі проблеми, про які йдеться в цьому інтерв’ю, добре зрозумів би Роберт Музіль, хоч і був австрійським модерністом. В іронічному есе «Серед самих поетів і мислителів», виданому 1936 року, він пише про дві протилежні тенденції, які примудряються вживатися у ставленні до культури: з одного боку, нарікання на занепад, а з іншого, визнання кожного другого тексту геніальним і непроминальним шедевром. Аж спадає на думку, що ці біди можуть бути якось пов’язані.

Галина Глодзь, коментуючи мемуари британської редакторки Діани Етгілл, міркує про малопомітну сторонньому спостерігачеві редакторську працю та її вплив на тексти. Сама Етгілл називає цю роботу справою повитухи: хай скільки зусиль ти докладаєш до народження книжки, це все одно не твоє дитя (утім, без досвідченої допомоги текст, якщо продовжити метафору, може народитися скаліченим або й узагалі не побачити світу).

Юлія Карпицька розповідає про Форум видавців у Львові – подію, під час якої читач у буквальному сенсі може зустрітися з книжкою, автором і рештою людей, які її зробили. «Мало де ще видавець може на живо зустрітися зі споживачем, особисто запропонувати продукт, вислухати пропозиції. А що на стендах доволі часто присутні директори й головні редактори видавництв, для відвідувачів це теж шанс отримати книжку з перших рук». Організацію Форуму критикують, і для цього справді є причини, однак туди варто повертатися бодай для того, щоб на кілька днів опинитися серед людей, яких точно об’єднує спільна любов – до книжок.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

2 Жовтня 2019
№ 47: Книжки і ті, хто їх робить

Форум видавців: місце, куди повертаєшся

За 26 років львівський Форум видавців став найбільшим книжковим ярмарком України, але не тільки ним. Він перетворився на своєрідний ритуал,...

by Юлія Карпицька
2 Жовтня 2019
2 Жовтня 2019
№ 47: Книжки і ті, хто їх робить

Стет. Мемуари редакторки

Стет – це позначка, якою редактор вказує, що потрібно скасувати правку: відновити видалене слово чи розділовий знак, повернути викреслений текст. Латинське...

by Галина Глодзь
2 Жовтня 2019
2 Жовтня 2019
№ 47: Книжки і ті, хто їх робить

Серед самих поетів і мислителів

Якщо шукати джерел такого стану речей і дослухатися до розмов про нього, виявиться, що читач – хороший читач, який не пропустить...

by Роберт Музіль
2 Жовтня 2019
2 Жовтня 2019
№ 47: Книжки і ті, хто їх робить

Не видавати текстів, які нам не цікаві: розмова з Олексієм Жупанським

– Який має бути текст, щоб ви захотіли його видати? Що впливає на ваші плани? – Із перекладною літературою, із...

by Вікторія Семенова
2 Жовтня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE