fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 93: Обжитий простір
Home № 93: Обжитий простір

Дім там, де…

by Аліна Петраускайте
1 Серпня 2022
in № 93: Обжитий простір
Share on FacebookShare on Twitter

Раніше фразу «дім там, де ти» я сприймала суто як рекламне гасло. Але в умовах війни та вимушеної евакуації ці слова набули зовсім іншого змісту.

Фото: Chris Briggs

Відвага залишити дім

Тиждень від початку повномасштабного вторгнення. Напруга у столиці зростає. Мої найрідніші мешкають у Києві. Мама не збирається нікуди їхати: вона вже 50 років живе тут і звикла до свого кутка. Проте одного дня під час телефонної розмови я чую: «Бери маму і брата, виїжджайте з Києва. Так буде краще». Ці слова звучать по-особливому. А що, як справді краще виїхати? Війну я переживаю вперше, тому виникає багато сумнівів: чи правильний шлях вибираю, чи ті вибори роблю? Тим більше, відчуваючи відповідальність і бажання допомогти мамі та хворому брату.

Розгортаю молитовник, шукаю гімн до Святого Духа. Молюся. Прошу про світло. Зазираю в Святе Письмо, прошу, щоби Господь дав зрозуміти, що для мене буде краще. Зараз уже не згадаю, який це був фрагмент, однак виразно прочитала в уривку з Біблії, що треба їхати. Як і куди?

Дорога в невідоме

Зі столиці вибратися не так легко, якщо не маєш власного транспорту. З’явилася можливість перечекати небезпечний час у монастирі на Житомирщині. Ба більше, за п’ять хвилин і завдяки одному телефонному дзвінку знайшовся водій, який за годину мав виїхати з Києва і готовий був нас довезти до місця призначення. Господь неймовірний. Зараз пишу це вже більш-менш спокійно, а тоді була перманентно шокована — так чітко все перетворювалось у послідовність кроків, які вели до неймовірної пригоди з Богом.

Залишаємо квартиру, беремо лише найнеобхідніші речі. Кожен має лише один наплічник. Потрібна чимала відвага, щоб залишити дім, із яким пов’язаний добрий шмат особистої історії. Невідомо, чи зможемо сюди повернутись.

Через шалені корки й перекриті виїзди ми вибиралися зі столиці майже 3 години. Урешті дісталися за місто. Тепер інше питання — устигнути до початку комендантської години туди, де має бути ночівля. Їдемо маловідомою дорогою, майже що десять кілометрів нас зупиняють на блокпостах і перевіряють документи. Ми залишили дім і вирушили у невідоме. Тоді ніхто не давав гарантії, що дорогою тебе не розстріляють, що взагалі доїдеш до місця призначення. У голові крутяться картинки з біблійним мотивом утечі Святого Сімейства до Єгипту. Що тоді думала Марія? Які почуття кипіли в Йосифові? Де та межа, коли цілковито починаєш покладатися на Бога, а не на власні плани?

Дім там, де відкрите серце

В умовах війни дедалі краще розумієш слова апостола Павла про батьківщину в Небі та стиль життя паломника, який на землі тимчасово й покликаний прямувати далі, не зупинятись на одному місці. Минає місяць-два — і звикаєш до нової кімнати, де значно менше твоїх особистих речей, та й загалом виявляється, що мінімуму речей тобі цілком достатньо.

Найпростіше — відчинити двері дому, хоча й це складно, як показала війна. Значно більших зусиль вимагає відкриття серця для іншої людини. Ти покликаний дозволити іншому втрутитись у твій домашній чи приватний комфорт та трохи збурити той лад, який укладався роками. Це незручно. Однак із цього клопоту народжується велика пригода, ба більше, нагорода за таку жертву — відкрите серце та краса цілого всесвіту, що прихований в іншій людині. Можливо, спочатку доведеться зняти нашарування болю та розчарувань, але найцінніше завжди сховане у глибині.

Наскільки ж ми прагнемо щирих та теплих взаємин? Наскільки самі готові їх будувати? Крок до порозуміння з іншою особою — це ризик, однак лише він уможливлює зустріч і прочинення не лише дверей дому, а й дверей серця. Чи, бува, не приходить до наших домівок Ісус, який полюбляє ховатися за обличчями мігрантів і нужденних?

Дім там, де Церква і живий Бог

Під час евакуації я особливо відчула вселенськість нашої Церкви. Хоч би де тобі довелось опинитися, Літургія — та сама, таїнства — ті самі, Ісус — той самий. Приходиш до храму та стаєш на коліна перед Пресвятими Дарами, перед живим Господом, який завжди чекає на тебе, навіть у незнайомих місцях. Ти стоїш на Месі, а поруч — твій брат або сестра у Христі. Чи ж можна бути відлюдником у такій спільноті?

Одного разу мене дуже зворушило, як священник на Месі молився за парафіян, розсіяних по цілому світі. Ніхто не знає, чи вони повернуться, однак духовна єдність долає кілометри та місяці. Ця духовна єдність — щось унікальне, адже нас єднає Кров, яка тече в наших жилах, Кров Ісуса Христа.

Увесь цей час мене не покидало відчуття, що Ісус перебуває поруч і любить мене. Його складно передати словами, однак це таке відчуття, яке гріє серце. Хоч де ти є, хоч куди ти йдеш, чи зможеш сховатися від Божої любові?

Завантажити PDF
Аліна Петраускайте

Аліна Петраускайте

Головна редакторка сторінки Римсько-Католицької Церкви в Україні та Конференції єпископів України.

Схожі статті

1 Серпня 2022
№ 93: Обжитий простір

Де скарб, там і серце

Нерідко ці сюжети переплітаються: скажімо, «Гобіт, або Туди і звідти» Джона Р. Р. Толкіна вже в назві містить вказівку не лише на подорож...

by Ольга Герасименко
1 Серпня 2022
1 Серпня 2022
№ 93: Обжитий простір

Ойкумена проти орди

Світлій пам'яті Миколи Рачка – філолога і воїна, якому тепер назавжди 27. Одне з питань, на яке я не знаходжу відповіді, —...

by Ольга Петренко-Цеунова
1 Серпня 2022
1 Серпня 2022
№ 93: Обжитий простір

Змієборство святої Марти

«Золота легенда» розповідає, що після Ісусового вознесіння Марта, Марія і Лазар охрестилися. Язичники з тієї місцевості посадили їх та інших...

by Варвара Холодна
1 Серпня 2022
1 Серпня 2022
№ 93: Обжитий простір

Тема номера:
Обжитий простір

У цьому випуску «Вербуму» ми осмислюємо, що таке свій простір, із чого складається відчуття дому та чому воно так болить....

by Редакція Verbum
1 Серпня 2022

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE