fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 35: Розпізнавання
Home № 35: Розпізнавання

Тема номера:
Розпізнавання

by Редакція Verbum
12 Червня 2019
in № 35: Розпізнавання
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Один з ключових термінів вчення Папи Франциска це поняття «розпізнавання». Воно з’являється в усіх найважливіших виступах та документах Святішого Отця. Втілення у життя практики розпізнавання дозволяє впроваджувати зміни в життя та діяльність Церкви, зберігаючи при цьому безперервність традиції. Тому це один з найважливіших термінів, що дозволяють зрозуміти чим є «душпастирська революція», до якої нас закликає Папа.

Тема номера: Розпізнавання

Джерело: Рембрандт ван Рейн, роздуми Товіта

В першому тексті Павєл Конярек показує, що тема розпізнавання від давна з’являлася у вченні Римських Понтифіків. Три кроки розпізнавання – бачити, оцінювати, діяти – що мали підштовхнути до справжньої душпастирської реформи – це ані вигадка єпископів Латинської Америки, які зібралися 2007 року в Апаресіді, ані власність ігнатіянської духовності, але євангельський метод дій, про який вже писали Пій ХІІ і Йоан ХХІІІ.

Наступні два тексти присвячені домініканській та єзуїтській традиції розпізнавання. Домініканець Серве Теодор Пінкерс порівнює моральне вчення св. Томи Аквінського та модерних авторів. «Ми маємо справу з моральними вченнями відмінної природи: з одного боку, мораль чеснот, що має за мету навчання чесноти, особливо розважливості та здатності орієнтуватися у конкретному; з іншого, мораль випадків чину за сумлінням, досліджуваних щодо їхнього зв’язку із обов’язками, які накладає закон».

З іншої сторони Юзеф Августин знайомить нас з класичним прикладом духовного розпізнавання згідно з навчанням св. Ігнатія Лойоли. Для св. Ігнатія внутрішнє життя людини полягає не в послідовному зростанні хорошого внутрішнього самопочуття, а в пошуках і знаходженні Божої волі серед мінливих відчуттів, пов’язаних із духовним станом і зовнішніми обставинами. Автор пробує показати, як знаходити Божу волю, в залежності від стану нашого життя.

В останньому тексті Олексій Браславець, покликаючись на католицький досвід «іспиту совісті», розмірковує над запитанням «Що таке совість?». Більшість духовних наставників регулярно рекомендували зробити центром іспиту совісті щирий жаль за вчинене, який треба було викликати. Тобто, рекомендації полягали в основному на тому, аби концентруватися на емоційному переживанні. Отож, латинська «conscientia», яку в українській мові здебільшого перекладають словом «совість», у латинській мові, а відповідно, у латинській культурі та латинському світогляді має надагато ширше значення. Сенсовний центр латинської совісті – це знання та усвідомлення, а не емоційне переживання.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

12 Червня 2019
№ 35: Розпізнавання
Conscientia: совість, сумління, свідомість

Conscientia:
совість, сумління, свідомість

Як учив нашу спільноту духовний асистент, а за збігом обставин доктор біблістики, щоб осягнути зміст Святого Письма, треба спочатку зрозуміти...

by Олексій Браславець
12 Червня 2019
12 Червня 2019
№ 35: Розпізнавання
Правила духовного розпізнавання

Правила духовного розпізнавання

Мінливість внутрішніх порухів, часто від нас не залежна, показує дуже ясно, що наша віра це шлях (Діян 16, 17; 22,...

by Юзеф Августин
12 Червня 2019
12 Червня 2019
№ 35: Розпізнавання
Святий Тома й моралісти Модерну

Святий Тома й моралісти Модерну

Надзвичайною широтою, повнотою, точністю і детальністю свого дослідження чеснот вона безпосередніше, ніж інші, відповідала пастирським потребам епохи, зокрема потребам жебрущих...

by Серве Теодор Пінкерс
12 Червня 2019
12 Червня 2019
№ 35: Розпізнавання
Францискове розпізнавання

Францискове розпізнавання

З отцем Томашем ми познайомились у Жешуві. Я робив перші кроки на душпастирському шляху, а він вправно ним рухався – на...

by Павел Конярек
12 Червня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE