fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 71: Смерть не розлучить
Home № 71: Смерть не розлучить

Тема тижня:
Смерть не розлучить

by Редакція Verbum
18 Березня 2020
in № 71: Смерть не розлучить
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Як часто ми думаємо про смерть?

Фото: Robby McCullough

Цьогорічний Великий піст став для нас особливим духовним випробуванням, збігшись із пандемією коронавірусу. Ми звикли сприймати епідемії як щось, що залишилося в минулому з багаттями, щурами та зловісними масками чумних лікарів, та останні дні показали, яке хибне це уявлення. Утім, одна річ – читати про масові смерті від хвороби десь на іншому континенті, а зовсім інша – спостерігати за тим, як стрімко змінюється твій звичний світ. З чогось далекого, ефемерного, що станеться з нами колись, але не сьогодні, смерть стає реальністю, яка може чаїтися на наших долонях.

Живучи в атмосфері ізольованих міст, замкнених дверей, зупиненого транспорту і тривожних новин, складно не піддаватися страхові смерті, закладеному в самій нашій природі. Але варто використати цей період вимушеного відлюдництва на благо й поміркувати про смерть як невід’ємну частину таємниці життя. Саме тому темою нового випуску «Вербуму» ми вирішили зробити смерть у її різноманітних проявах.

Отець Віталій Слободян СР розповідає про народні традиції, пов’язані зі смертю й похованням, зокрема про підготовку тіла до похорону. Час від смерті до поховання – це перехідний період, коли померлу особу вже виключено зі світу живих, але вона ще належить до нього фізично. Щоби примиритися з цією двозначністю, люди створили різноманітні обрядові системи, які досі допомагають спільнотам і окремим особам переживати втрату.

Ольга Герасименко, звертаючись до творчості видатних католицьких містиків – Йоана від Хреста й Павла від Хреста – пише про темну ніч душі та містичну смерть як необхідний етап на шляху повного духовного єднання з Богом. Очищуючись від усього, що вкорінює її в земному житті, душа переживає муки спустошення та самотності, але відбувається це для того, аби порожнеча в людині зрештою заповнилася світлом Божої любові.

Тарас Лютий розмірковує про ніцшеанську концепцію смерті Бога як про виклик людству. Людині, що відмовилася від Бога, доводиться самостійно шукати й витлумачувати сенс свого існування. Але за вдаваною свободою цієї концепції, а також її вільним тлумаченням, криється небезпека втрати активного воління та знецінення самого життя. Що ж робити, щоб власна смерть стала «не ганебним завершенням, а навпаки, підсумком життєвих звершень»?

В останньому тексті Еллісон Маєр пропонує зійти в паризькі катакомби слідами Надара – фотографа, що жив у ХІХ столітті. Завдяки новаторському використанню фотоспалаху він зміг зафіксувати образи підземних осуаріїв, куди з кінця XVIII століття звозили кістки з цвинтарів усього Парижа. Катакомби стали місцем посмертного єднання (адже неможливо визначити, належав отой безіменний череп графові чи жебракові) та привабливим мементо морі для туристів.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

18 Березня 2020
№ 71: Смерть не розлучить
Фотографуючи пітьму: зішестя Надара в паризькі катакомби

Фотографуючи пітьму:
зішестя Надара в паризькі катакомби

Сьогодні паризькі катакомби – це велика принада для туристів. Щоб упоратися з довжелезними чергами, які щодня збираються біля непоказного входу на...

by Еллісон Маєр
18 Березня 2020
18 Березня 2020
№ 71: Смерть не розлучить

«Смерть Бога» як виклик

На питання про те, чи був Ніцше атеїстом, складно відповісти однозначно. Цей нащадок протестантських священників не визнавав християнського Бога як...

by Тарас Лютий
18 Березня 2020
18 Березня 2020
№ 71: Смерть не розлучить

Темна ніч душі: померти для світу, народитися для Бога

Можна згадати епізод антиутопійного серіалу «Чорне дзеркало», у якому тривожна мати дозволяє вбудувати в доньчине тіло чип, що блокує в...

by Ольга Герасименко
18 Березня 2020
18 Березня 2020
№ 71: Смерть не розлучить

Звичаї гідного прощання:
народні поховальні традиції

Особливий момент для кожної спільноти – це зустріч зі смертю, що вилучає особу із суспільства живих. Померлий уже не належить до...

by Віталій Слободян
18 Березня 2020

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE