fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 51: Слабкість тіла
Home № 51: Слабкість тіла

Тема номера:
Слабкість тіла

by Редакція Verbum
30 Жовтня 2019
in № 51: Слабкість тіла
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Щоб створити тексти для цього випуску, автори послуговувалися руками. Прочитати їх нам дозволяють очі. Ми повсякчас реагуємо на звуки, запахи, образи, дотики – і самі звучимо, пахнемо, маємо вигляд, торкаємо. Тіло – це фундамент людського існування, пізнання довколишнього світу та взаємодії з ним; це осередок нашої душі й фортеця самості. А водночас це крихке начиння, яке так легко скривдити, пошкодити, знищити. Воно, зрештою, саме собою смертне. Напередодні урочистості Всіх святих ми розмірковуємо про парадокс людської тілесності, у якій вразливість єднається з гідністю дитини Божої й надією на воскресіння та прославлення.

Осуарій у Гальштаті. Фото: Peter Szczesny

Отець Петро Балог OP простежує, як розвивалося розуміння зв’язку душі й тіла у Святому Письмі та в ученні Церкви. Воскресіння Ісуса Христа призводить до революційних змін у тому, як люди сприймають себе та свої тіла. Виявляється, що вся особа, разом із душею й тілом, покликана до вічного життя. І хоча ми не спроможні уявити, якими саме будуть наші тіла після воскресіння, до якогось віддаленого схоплення цього підводять слова апостола Павла: «Так само й воскресіння мертвих: сіється в тлінні, а встає у нетлінні; сіється в безчесті, а встає у славі; сіється в безсиллі, а встає у силі, сіється тіло тваринне, а постає тіло духовне».

Павло Зінченко розповідає про ранньохристиянських мучеників, у чиїх тілах зафіксовано історію довіри й відданості, яких не вдалося здолати тортурами. «Чоловіків розпинали, жінок принижували й калічили, дітей варили живцем» – але віра в істинного Бога й воскресіння додавала відваги перед лицем знущань і загартованим легіонерам, і тендітним жінкам. Уписуючи мученицькі смерті в історичний контекст, автор показує, як трапилося, що Римська імперія побачила в християнах запеклих ворогів.

Галина Помилуйко придивляється до того, як сприймала тіло – особливо ж тіло немічне й покривджене – європейська культура від античності до постмодернізму. Вона, зокрема, розвінчує міф про середньовічну відразу до плоті й показує, що «середньовіччя, навпаки, утверджувало тіло в небачений доти спосіб, формуючи нерозривний зв’язок людської тілесності з самим Витоком і Причиною буття всесвіту, а отже, наділяло його не знаною в попередніх культурах гідністю».

Нарешті, Вікторія Семенова спілкується з лікарняним душпастирем Крістіаном Мєльцареком, який добре знає про крихкість тіла, бо зустрічається з нею в щоденному служінні. Лікарняні душпастирі працюють на порозі смерті: серед їхніх підопічних чимало невиліковно хворих людей, які потребують духовного супроводу чи просто когось, хто перебуватиме поруч. Адже в сучасному світі, де реальність смерті намагаються витіснити якнайдалі на маргінеси, так непросто зустріти її без жаху в серці. Душпастирі ж «присутні в лікарнях, щоб дати іншу відповідь на питання про смерть».

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

30 Жовтня 2019
№ 51: Слабкість тіла

Не тільки тіло, а й душа: розмова зі шпитальним капеланом

– Хто такий шпитальний капелан? – Світський шпитальний капелан, або лікарняний душпастир, – це особа, яка надає духовну допомогу пацієнтам...

by Вікторія Семенова
30 Жовтня 2019
30 Жовтня 2019
№ 51: Слабкість тіла

Історія хворого тіла – від заперечення до естетизації

Уже в Гомеровому письмі помітний анатомічний квазіреалізм, і не дивно, що в «Іліаді» годі шукати виявів духовного поза тілесним. Тіло...

by Галина Помилуйко
30 Жовтня 2019
30 Жовтня 2019
№ 51: Слабкість тіла

Вогнем і залізом: як убивали християн у Римській імперії

Стовп, стріли, каміння… Але це лише квіточки. Святу Агату спершу силоміць утримували в будинку розпусти, а потім за наказом намісника...

by Павло Зінченко
30 Жовтня 2019
30 Жовтня 2019
№ 51: Слабкість тіла

Душа і тіло для вічного життя

«Тіло» для древніх ізраїльтян – це і є людина в її цілості, але людина слабка і смертна, яка живе тут, на...

by Петро Балог
30 Жовтня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE