fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 44: Суспільні комунікації
Home № 44: Суспільні комунікації

Мовчання як повнота

by Ігор Гнюс
11 Вересня 2019
in № 44: Суспільні комунікації
Share on FacebookShare on Twitter

Святий Бенедикт, зобов’язуючи своїх духовних синів до мовчання, був реалістом. Йому йшлося не про те, щоби брати перебували в неприродній для людини ізоляції, не про творення «братської могили». Наказ silentium бере початок у любові самого Бога, тому що мовчання й об’явлення природи Бога мають багато спільного.

Harry Woodgate

Мовчання – це не простий брак слів чи глухонімість, а вкрай активна й дисциплінована постава слухання іншої особи. Це великий дар, який людина може жертвувати ближньому. Справжнє мовчання можливе тільки тоді, коли дозволимо іншим людям озвучити свій біль, радість і страх. Атмосфера довіри й безпеки відрізняється від довколишнього галасу, реклами, словесного насильства. Але саме в галасливому світі ми живемо, і завдання побожних людей полягає в тому, щоб змінювати його через пропозицію спинитися, змовкнути, послухати.

З чого почати? З простого іспиту сумління, у якому віддамо Богові багатоголосся свого внутрішнього, духовного світу. Переважно в цій внутрішній какофонії вирізняються два імперативи: «мусиш» або «ні, не мусиш». Перший накручує постійно голодні амбіції, зокрема й духовні, пожадання тіла, прагнення здобути те, що перевищує сили. Другий пропускає через лінощі, як через фільтр, усі наміри чинити благо й заперечує обов’язки, вважаючи їх іронічною грою. Внутрішній галас є наслідком первородного гріха, тріщини в людській природі, яку Христос «заклеїв» через хресну муку й воскресіння. Традиція Церкви нагадує про потребу повернення до Бога, щоб разом із Ним відбудувати єдність, гармонію внутрішнього світу людини.

Справжнє мовчання – це наслідок зустрічі з Богом, знаряддя, що допомагає досягти єдності серця й зануритися в Нього. Мовчання, так би мовити, стає реакцією на зустріч із безмежною величчю Творця. Людина замовкає, коли вона Кимось захоплена. Кожне слово, промовлене під час такої зустрічі, було б дисонансом. У жодному слові не вміститься істина, що Бог захотів похилитися в особі Свого Сина наді мною, грішником. Я мовчу, бо відчуваю безпорадність перед Таємницею, бо люблю, а хто любить, той не потребує багатослів’я.

Мовчання допомагає також співчувати ближнім, побачити біль, страждання, рани, завдані несправедливістю, допомагає бути уважним і жертовним.

Тиша – це повнота, а не пустка. Через тишу Бог хоче сказати, що Він уже промовив до людини через Свого Сина, Який у тиші приймає на Себе тягар хреста за спасіння світу. І Мати Спасителя в тиші Свого Непорочного Серця роздумувала про неосяжні Божі таємниці.

Для домінікаців тиша завжди буде матір’ю проповідництва – Silentium est mater praedicatorum. У монастирях – таких, як у Кракові чи Болоньї, де живе багато братів і завжди є спокуса порозмовляти в невідповідному міcці й часі, – у головному коридорі вивішують табличку з написом «Silentium», щоб вона постійно нагадувала, що всі проповіді, духовні повчання й наукові праці мають джерело у спроможності вслухатися в Одвічну Істину.

Завантажити PDF
Ігор Гнюс

Ігор Гнюс

Священик домініканець. Викладач теології в Інституті релігійних наук святого Томи Аквінського в Києві. Очолює Навчально-катехитичний центр «Дерево життя».

Схожі статті

11 Вересня 2019
№ 44: Суспільні комунікації

Реальність і правда по-журналістськи

– На сторінці вашого факультету сказано, що мета програми – це «una solida formazione» (ґрунтовна формація). У чому полягає ґрунтовність...

by Вікторія Семенова
11 Вересня 2019
11 Вересня 2019
№ 44: Суспільні комунікації

Цифровий безмір і аскетизм

Коли в тебе сотні фоловерів на Твіттері й тисячі друзів на Фейсбуці, коли щодня падає злива твітів і статусів, безкінечний...

by Костянтин Москалець
11 Вересня 2019
11 Вересня 2019
№ 44: Суспільні комунікації

Від соцмережі до спільноти

Дорогі брати і сестри, відколи Інтернет став доступний, Церква завжди прагнула сприяти його використанню задля служіння зустрічам між людьми й...

by Папа Франциск
11 Вересня 2019
11 Вересня 2019
№ 44: Суспільні комунікації

Моя газета уже писала

Та страшна епоха ідеологічного тиску породила термін «засоби масової інформації», який досі застосовують до того, що католицька соціальна доктрина називає...

by Олексій Браславець
11 Вересня 2019
11 Вересня 2019
№ 44: Суспільні комунікації

Тема номера:
Суспільні комунікації

Випуск розпочинається з тексту Олексія Браславця про різницю між засобами масової інформації й інструментами суспільної комунікації. Ми часто використовуємо ці...

by Редакція Verbum
11 Вересня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE