fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 38: Світ рукотворний
Home № 38: Світ рукотворний

Тема номера:
Світ рукотворний

by Редакція Verbum
3 Липня 2019
in № 38: Світ рукотворний
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Улітку ми зустрічатимемося не щотижня, як зазвичай, а раз на два тижні. Утім, у відпочинковому режимі теж не бракуватиме важливих тем і глибоких роздумів від наших авторів.

Фото: Barnimages

У цьому номері «Вербуму» пропонуємо придивитися до того, що створене й виплекане людськими руками. Наша редакційна робота полягає здебільшого в тому, щоб читати й писати тексти, проте ми чудово розуміємо, що це тільки невеличка частина життя. Варто пам’ятати про речі, які ще можна робити руками, крім натискання на комп’ютерну клавіатуру.

Богдана Матіяш замислюється про те, як потрібна письменникам – і загалом людям, що працюють здебільшого інтелектуально, – ручна робота, яка дозволяє зануритися в матеріальність світу, відчути його, справжній, на дотик. «Микола Воробйов працює в селі на городі, вирощує огірки й часник. Тарас Прохасько на балконі час від часу садить перці й готує просту, але тим смачнішу їжу. Маріанна Кіяновська плете чудові сукні». І коли осмислити такі дії, то виявляється, що робіння чогось руками може бути не менш творчим актом, ніж письмо.

У наступних двох текстах пропонуємо доторкнутися до безпосереднього досвіду майстрів. Павло Карашкевич, який уже колись розповідав про історію вітражів, тепер знайомить із технікою їх створення. Вітражі асоціюються насамперед із середньовічним сакральним мистецтвом, та сьогодні – з правильним обладнанням і пам’ятаючи про техніку безпеки – їх можна спробувати виготовити навіть удома. Проте навіть найкрасивіше зібране зображення залишиться просто шматком скла, якщо не поєднати його зі світлом. І саме завдяки нерозривному зв’язку з сонячним світлом вітражі досі здатні єднати людину з природою, дедалі менш доступною та зрозумілою в наші часи.

Із гончарем Павлом Сахном, засновником компанії майстрів-керамістів «Sakhno Art», ми спілкувалися про роботу з глиною, нічну працю, народні ремесла й відчуття спільноти. «Якщо взяти два сусідні гончарські села – чи одне село, де було двоє гончарів, – то виявиться, що саме там розвиток ремесла був найяскравіший. Бо вони становили одне для одного конкуренцію й намагалися зробити краще»; а крім конкуренції, є ще й взаємна підтримка, постійний обмін досвідом і робочими секретеми. Що більше майстрів спілкується між собою, то краще для самого гончарського – чи будь-якого – мистецтва.

В останньому тексті випуску Галина Помилуйко розповідає про відновлення в сучасних західноєвропейських монастирях однієї ремісничої традиції – пивоваріння. Вона пов’язує витоки чернечого броварства з основним принципом уставу бенедиктинського ордену, «Ora et labora»: особа, яка полишила гамір світу, мусила «не лише присвятити себе постійній молитві, а й фізично працювати, забезпечуючи монастир усім необхідним». Одним із напрямків такої праці стало пивоваріння, і сьогодні парадоксально виявляється, що саме з його допомогою ченці здатні відвернути увагу людей від мирських речей.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

3 Липня 2019
№ 38: Світ рукотворний

Відродження бенедиктинських коренів чернечого броварства

Засноване 649 року Фонтенельське абатство – або, як його ще йменують, абатство Сен-Вандрій – розташоване на півночі Франції, у Нормандії, знаній із виробництва...

by Галина Помилуйко
3 Липня 2019
3 Липня 2019
№ 38: Світ рукотворний

«Зараз не вдасться бути одним майстром на село». Розмова з Павлом Сахном

– Ваша гончарна майстерня працює в різних народних техніках. Те, що ви робите, можна назвати продовженням чи скоріше відродженням традиції?...

by Варвара Холодна
3 Липня 2019
3 Липня 2019
№ 38: Світ рукотворний

Кольорова головоломка

Проєктування вітража Перший і найважливіший, як побачимо пізніше, етап – це проєкт майбутнього вітража. Спершу роблять ескіз, а за ним виготовляють...

by Павло Карашкевич
3 Липня 2019
3 Липня 2019
№ 38: Світ рукотворний

Письмо. Заземлення

У тузі за творчістю немає нічого дивного. Дивує тільки, як сильно ми, автори, не раз прив’язуємося до самого тільки світу...

by Богдана Матіяш
3 Липня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE