fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 32: Розповідати історії
Home № 32: Розповідати історії

Тема номера:
Розповідати історії

by Редакція Verbum
22 Травня 2019
in № 32: Розповідати історії
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Одним із важливих джерел нашої культури було розказування історій. Міфи розповідали про те, як усе почалося, легенди передавали зразки поведінки, казки відкривали скарбницю мудрості поколінь. Ми носимо під повіками світ, збудований із почутих історій, – і як неможливо від нього втекти, так не вдасться без нього й жити.

Ілюстрація: Theda Mimilaki

Цей номер «Вербуму» присвячений розповіданню історій, і нам здалося, що природно буде зробити його діалогічним. У чотирьох інтерв’ю ми спілкуємося з людьми, чиє життя так чи інакше пов’язане з оповідями, і придивляємося до різних вимірів сучасного наративного мистецтва.

Олексій Браславець ділиться досвідом проведення екскурсій, які не обмежуються лише оглядом пам’яток. «Екскурсія – це своєрідна гра, адже ти пропонуєш людині на певний час вийти з комфортного для неї середовища й увійти у штучно створений світ», структурований так, щоб донести певний зміст. І що захопливішою й емоційнішою буде подорож у цей світ, то глибше зануриться в нього слухач і більше звідти винесе. Екскурсії пропонують баланс між пізнанням і розвагою, між історичними фактами й легендами, у правдивості яких остаточно ніхто й не впевнений.

Музикознавиця і співзасновниця проекту «Open Opera Ukraine» Анна Гадецька розповідає про сенси, які можна відчитати в музиці, а зокрема – про оперні наративи. Опера – це синтетичний жанр: не тільки музичний твір, а водночас не лише театральна вистава. Слово, музика й візуальні образи поєднуються в ній аж настільки, що можна сказати, що «в опері немає слухачів, в опері є глядачі». Інтелектуальні сенси в ній – утім, як і загалом у музиці – не скасовують емоційних; навпаки, йдеться про поєднання та взаємне підсилення цих двох полюсів.

Про інше втілення змістів розповідає ілюстраторка Олеся Секереш. Цей тип нарації ми вже згадували в розмові з Яцеком Гайносом. Українська художниця підкреслює, що в книжковій ілюстрації все починається з тексту, але зауважує також цікаву річ: «малюючи ілюстрації, ми малюємо себе, свою власну історію». Справа в тім, що в ілюструванні не йдеться про звичайне копіювання змісту, а про його глибше візуальне доповнення. І тому хороші ілюстрації спонукають до споглядання.

Насамкінець пропонуємо розмову зі Стефанією Демчук і Людмилою Ващук, засновницями Центру середньовічних і ранньомодерних студій «Симболон», які поєднують класичну наукову роботу з читанням лекцій і писанням статей для широкої, здебільшого позауніверситетської аудиторії. Поширюючи знання про Середньовіччя й Ренесанс, вони об’єднують дослідників, реконструкторів, майстрів і просто зацікавлених людей. Виходячи за стіни традиційних навчальних закладів, вони втілюють мету, яку ставили перед собою перші європейські університети: поєднання наукової роботи з дидактичною та створення спільноти людей, що шукають правди.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

22 Травня 2019
№ 32: Розповідати історії

Проект «Симболон»: «Хороший лектор мусить бути дослідником»

– Що спонукало вас створити «Симболон»? Людмила Ващук: Ми думали про якийсь такий проект, незалежно одна від одної, ще під...

by Варвара Холодна
22 Травня 2019
22 Травня 2019
№ 32: Розповідати історії

Олеся Секереш: «Подивитися на світ із несподіваного ракурсу»

– Із чого почалася ваша робота з книжковими ілюстраціями? – Першим текстом, який я проілюструвала, була книжка «Яшко», видана за...

by Юлія Карпицька
22 Травня 2019
22 Травня 2019
№ 32: Розповідати історії

Анна Гадецька: «Ми прагнемо слухати музику, яка з нами говорить»

– Американський критик Артур Данто писав, що будь-який мистецький твір – це втілений сенс. Як таке втілення сенсів працює в...

by Галина Глодзь
22 Травня 2019
22 Травня 2019
№ 32: Розповідати історії

Олексій Браславець: «Кожна екскурсія – це діалог»

– Ви й викладаєте, і водите екскурсії. Чи схожі ці дві діяльності? – Екскурсія – це винахід Просвітництва, представники якого намагалися...

by Вікторія Семенова
22 Травня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE