fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 27: Євангелізація красою
Home № 27: Євангелізація красою

Тема номера:
Євангелізація красою

by Редакція Verbum
17 Квітня 2019
in № 27: Євангелізація красою
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Номер про красу ми замислили задовго до трагічних подій у Парижі. Проте пожежа в соборі Паризької Богородиці змушує по-іншому прочитати тексти, зібрані для нього. У ситуації руйнування символу західноєвропейського християнства культуротворча роль сакрального мистецтва особливо увиразнюєься. Та паризький собор – це не тільки мистецький шедевр, а й місце культу. Тексти, які ми пропонуємо читачам сьогодні, нехай і написані раніше, дозволяють іще гостріше відчути струс, якого зазнала не тільки Франція, а й усе європейське християнство.

Фото: Lawrence Lew OP

Єпископ Роберт Беррон показує, яке велике значення може мати для духовного життя зустріч із мистецтвом. Ідеться, звісно, про так зване високе мистецтво – тобто те, яке не прагне передовсім догодити чи розважити. Спираючись на приклади з літератури, автор пише, що «спочатку прекрасне обирає спостерігача, а потім посилає його з місією проголошувати побачене». Таке мистецтво має силу перевертати життя – і цим воно схоже на зустріч із Богом. На думку спадає історія французького письменника Поля Клоделя, який навернувся під час вечірні в соборі Паризької Богородиці.

Отець Ігор Гнюс аналізує зв’язки між архітектурою й літургією. Адже храм – це не тільки приміщення, навіть якщо мистецьки збудоване; насамперед це місце молитви, простір для служіння літургії. «Є переконання, що сучасна людина потребує сучасної літургії й сучасного сакрального простору, що стародавні форми не відповідають новій епосі». Автор звертає увагу на проблеми, до яких може призвести таке мислення. У теології справді є ідея «Ecclesia semper reformandam» – постійного оновлення Церкви; але суть цього оновлення – «запевнити, що Церква Христова продовжує спасенну дію Бога у світі».

Пропонуємо також есе Якуба Турбаси – фрагмент присвяченої сакральній архітектурі книжки, у якій він аналізує кільканадцять сучасних храмів. Ці сміливі, а часом навіть контроверсійні проекти – приклад пошуків нової архітектурної мови, здатної допомогти сучасній людині увійти в контакт із Богом. Храм, про який ідеться в цьому есе, постав у маленькому швейцарському селі через кілька років після трагічних подій: лавина зруйнувала багато сільських будинків і церкву. Новий проект прагнув поєднати символіку кожного християнського храму з пам’яттю про той конкретний, знищений лавиною, а також урахувати новий тип стосунків мешканців із природою.

Завершує номер розмова про вітражі з доктором Павлом Карашкевичем – польським дослідником збереження історичних пам’яток. Він розповідає про історію вітражів, їхній культурний вимір і сакральний зміст. Від Середньовіччя вітражі були чимось більшим, ніж просто вікнами, що захищали внутрішній простір храму: вони наповнювали його барвистим світлом, підкреслювали красу й багатство святині, а ще, завдяки своїм біблійним сюжетам, ставали школою віри для неписьменних. І нехай сьогодні вітражі вже не мають функції biblia pauperum, вони досі залишаються витворами мистецтва, від яких перехоплює подих.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

17 Квітня 2019
№ 27: Євангелізація красою
Бентежна сила справжньої молитви

Вітражі. Коротка історія скляного мистецтва

– Що таке вітражі? Про них варто говорити як про ужиткове чи образотворче мистецтво? – Класичний вітраж – це вікно, засклене...

by Вікторія Семенова
17 Квітня 2019
17 Квітня 2019
№ 27: Євангелізація красою
Храм, що відкриває шлях до неба

Храм, що відкриває шлях до неба

Також ніщо не віщувало, що мешканці чують цей звук востаннє. А через п’ятнадцять хвилин з гір зійшла лавина, яка за...

by Якуб Турбаса
17 Квітня 2019
17 Квітня 2019
№ 27: Євангелізація красою
Бентежна сила справжньої молитви

Літургія й архітектура: про центр і світло нашої віри

У чому суть проблеми? Відповідь на це запитання можна пов’язати з поняттями «сучасна людина» й «сучасна епоха». Є переконання, що...

by Ігор Гнюс
17 Квітня 2019
17 Квітня 2019
№ 27: Євангелізація красою
Бентежна сила справжньої молитви

Бентежна сила справжньої молитви

Ретельне дослідження художніх і філософських текстів Айріс Мердок свідчить про те, що її сприйняття людської природи було послідовно похмуре. На...

by Роберт Беррон
17 Квітня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE