fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 24: Місця пам’яті
Home № 24: Місця пам’яті

Тема номера:
Місця пам’яті

by Редакція Verbum
27 Березня 2019
in № 24: Місця пам’яті
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Якийсь час тому одна особа запропонувала поставити неподалік від храму святого Олександра в Києві пам’ятник святому Яцкові Одровонжеві. Мовляв, монумент стояв би біля собору, на пагорбі, який здіймається над Майданом, стримуючи натиск нещасть, що впали на Україну останніми роками. Він мав би бути вищий за світську статую Незалежності, розташовану на Майдані: усунути її, нещасну, неможливо (ініціатор уже намагався), тому треба поставити інший, релігійний монумент – і тоді все налагодиться.

Тема номера: Місця пам’яті

Фото: Bjørn Heidenstrøm

Ця фантастична історія могла б навіть розсмішити, якби не була правдива. Час від часу з’являються нові пам’ятники, а назви вулиць і міст змінюються. Звичайні мешканці іноді запитують себе, кому це, власне, потрібно. І в новому номері «Вербуму» ми замислюємося про значення таких начебто дрібниць – про місця пам’яті й роль, яку вони відіграють у формуванні ідентичності спільнот.

Впроваджує в цю тему текст Оксани Довгополової, яка розповідає про сам термін «місце пам’яті». У Західній Європі він виникає після Першої світової війни, коли постають не тільки нові меморіали, а й нова мова спогадування. Місця пам’яті – це точки збирання колективної пам’яті, осередки спільнотної ідентифікації. Зараз, утім, ми усвідомлюємо не тільки їхній колосальний потенціал як каталізаторів відповідального ставлення до майбутнього, а й небезпеку, що ними маніпулюватимуть, підміняючи сьогодення «священним минулим» задля ідеологічного контролю.

Поруч із меморіалами до найважливіших місць пам’яті належать музеї.  Щоб зрозуміти, як вони працюють із минулим, ми порозмовляли з Дмитром Шльонським, директором київського Музею однієї вулиці. Цей проект – це спроба відійти від показування історії через великі події, зосередившись радше на особистих історіях мешканців Андріївського узвозу. Тут зроблено спробу пов’язати конкретні особистості з буденним життям вулиці, аби, з одного боку, залюднити минуле яскравими персонажами, а з іншого, зробити й сучасний Андріївський узвіз трошки живішим.

У наступному тексті головний редактор «Вербуму» отець Войчех Сурувка OP аналізує стратегії осмислення спільного історичного спадку, до яких останнім часом вдається Українська Греко-Католицька Церква. Тут ідеться «не лише про певні дії, а й про звичайну граматику. Достатньо додати до якогось іменника займенник “наш”, щоб він поволі ставав частиною колективної пам’яті». Утім, чи легко буде відмовитися від «мого», щоб воно стало «нашим»? У цьому полягає велике запитання релігійного діалогу в Україні.

Останній текст випуску присвячений пам’ятникам – але підходить до них із грайливою іронією. Австрійський письменник Роберт Музіль пише про парадоксальне життя монументів, які «створені для того, щоб бути видимими, аби привертати погляди», а проте «наче просотані якоюсь відштовхувальною речовиною, й увага ковзає по них, як крапля води по олії – не затримуючись ані на мить».

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

27 Березня 2019
№ 24: Місця пам’яті
Пам’ятники

Пам’ятники

Місяцями ви можете ходити тою самою вулицею і знати кожен номер кожного будинку, кожну магазинну вітрину, кожного поліцейського, ви не...

by Роберт Музіль
27 Березня 2019
27 Березня 2019
№ 24: Місця пам’яті
Голова святого Климента і граматика пам’яті

Голова святого Климента і граматика пам’яті

Зараз руїни міста розташовані в адміністративних межах Севастополя. За часів папи Миколая І (858–867) святі Кирило й Мефодій перенесли реліквії...

by Войчех Сурувка
27 Березня 2019
27 Березня 2019
№ 24: Місця пам’яті
Історія в персонах: Музей однієї вулиці

Історія в персонах:
Музей однієї вулиці

– Із чого почався Музей однієї вулиці? – Усе відбувалося спонтанно. Коли ми тридцять років тому почали цю шалену справу,...

by Варвара Холодна
27 Березня 2019
27 Березня 2019
№ 24: Місця пам’яті
Місця пам’яті й наші пошуки себе

Місця пам’яті й наші пошуки себе

Поняття місць пам’яті у 1980-х роках увів у науковий обіг французький історик і теоретик історичної пам’яті П’єр Нора. І потрапив...

by Oксана Довгополова
27 Березня 2019

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE