fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 65: Політичні системи
Home № 65: Політичні системи

Тема номера:
Політичні системи

by Редакція Verbum
5 Лютого 2020
in № 65: Політичні системи
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
Напевно, кожен із нас чув, що Церква мусить бути поза політикою. В інформаційному просторі ця теза лунає доволі часто, чи йдеться про право священника висловлювати свої політичні погляди в соцмережі, чи про участь Ради Церков у обговоренні законопроектів. Її можна почути не лише від людей нерелігійних, а й від самих вірян: якщо перші вважають Церкву ідеологічним суперником у низці суспільних і морально-етичних питань, а тому прагнуть усунути її з дискусії, то другі нерідко сприймають політику як щось аморальне та брудне, а тому не гідне активної участі Церкви.

Тема номера: Політичні системи

Антоніо Лоренцетті. Алегорія доброї влади (фрагмент), 1538 р.

Історія, втім, знає не один негативний приклад того, що виходило зі спроб цілковито усунути Церкву з політичного процесу, і досі дає нам такі уроки. Не можна залишатися осторонь політики, сподіваючись, що «правильний» суспільний лад якось побудується сам; кожен член Церкви – це громадянин із усіма правами й обов’язками, який, отже, має певні інструменти для впливу на політичні процеси.

Церква виразно вказує на те, які політичні системи неприйнятні для християн. Однак, попри пошуки філософів, теологів і політичних діячів, у неї немає єдиної відповіді на питання, яка модель державного устрою безумовно блага. На сторінках цього випуску «Вербуму» ми придивляємося до різних політичних ладів і систем, досліджуючи їхню взаємодію з християнством – і розуміючи, що досконалих варіантів у минущій реальності немає. 

Олексій Браславець, звертаючись до монографії Ернста Канторовича, розповідає про теорію двох тіл короля: природного й політичного. Середньовічні каноністи осмислювали королівську владу в метафізичних категоріях, не зводячи її до вразливого та хворобливого фізичного тіла. Відлуння цього мислення й сьогодні можна знайти в юриспруденції, бо, зрештою, всі ми поєднуємо в собі особу й статуси. 

Антон Герасименко розповідає про історію республіки та згадує в цьому контексті про важливу працю Роберто Белларміно, святого та Вчителя Церкви, «Про владу земну та духовну». Республіку нині ототожнюють насамперед із плодами Французької революції, однак навіть у середньовічній Європі устроїв республіканського типу не бракувало. Сама ця політична система, отже, не суперечить християнському вченню.

Ольга Герасименко пише про твір іще одного святого – Томаса Мора, який вигадав термін «утопія» та створив текст, який багато хто вважає першим зразком утопійного жанру. У цій книжці Мор начебто описує ідеально справедливий суспільний устрій – проте чи можна вважати цю розповідь викладом власних переконань автора, якщо врахувати серйозні розбіжності з ученням Церкви?

Павло Зінченко розмірковує про те, чи може анархізм мати щось спільне з християнством – а точніше, про те, як ця ідеологія взаємодіє з вірою, бо ж представники католицького анархізму є й у робітничих рухах, і в інтелектуальних колах, нехай їхні стосунки з Церквою й не завжди однозначні.  

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

5 Лютого 2020
№ 65: Політичні системи

Католицизм і анархізм: точки дотику

Анархісти виступають проти влади, одну з форм якої вбачають в інституалізованій Церкві. Центральна тут боротьба проти влади примусу: на думку...

by Павло Зінченко
5 Лютого 2020
5 Лютого 2020
№ 65: Політичні системи
«Утопія» Томаса Мора: рецепт щастя чи заклик до роздумів?

«Утопія» Томаса Мора: рецепт щастя чи заклик до роздумів?

Він перший ужив слово «утопія», назвавши так фантастичний острів, мешканці якого створили «найкращий державний устрій». Термін походить із грецької мови:...

by Ольга Герасименко
5 Лютого 2020
5 Лютого 2020
№ 65: Політичні системи
Карколомні пригоди республіки й кардинал Белларміно

Карколомні пригоди республіки й кардинал Белларміно

Серед західних християн достатньо прихильників монархізму, які вбачають у ньому ідеальний, традиційний суспільний лад, ґрунтований на божественному праві (jus divinum)....

by Антон Герасименко
5 Лютого 2020
5 Лютого 2020
№ 65: Політичні системи

Король помер. Нехай живе король!

Через кілька десятиліть мені потрапила до рук солідна монографія Ернста Канторовича «Два тіла короля: дослідження з середньовічної політичної теології». І...

by Олексій Браславець
5 Лютого 2020

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE