fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 62: Тяглість традиції
Home № 62: Тяглість традиції

Тема номера:
Тяглість традиції

by Редакція Verbum
15 Січня 2020
in № 62: Тяглість традиції
Share on FacebookShare on Twitter

Шановні читачі!
«Традиція, – писав Ґілберт Кіт Честертон, – означає давати право голосу найвідкиненішому з класів – нашим предкам. Це демократія мертвих. Традиція відмовляється коритися малій і самовпевненій олігархії тих, кому просто пощастило ходити по землі».

Фото: Lawrence Lew OP

Сформульовано красиво, але є з чим посперечатися. Усе-таки мертві вже переймаються іншими речами; традиція ж – це справа живих. Без постійної актуалізації та взаємодії з довколишнім світом вона ризикує перетворитися на костюмоване зібрання, порожній ритуал, незрозумілу вимогу. У цьому випуску «Вербуму» ми придивляємося до взаємодії минулого й сучасності, до дихання традиції та її привабливості.

Розпочинається номер із розмови з отцем Ігорем Гнюсом OP про традиційну Месу – латиномовну, повну жестів і текстів, незвичних для католиків, які народилися вже після ІІ Ватиканського собору. Ми спілкувалися про відчуття автентичності, яке може дати давня Літургія, та про глибини духовності, у ній сконденсовані. «Те, що традиційна Меса складна й не зовсім зрозуміла, навіть добре: було б дивно, якби щось цінне давалося людині без зусиль».

Отець Петро Балог OP придивляється до традиції благословення води, яка набуває особливої ваги у святі Водохреща. Зрозуміло, що сама собою освячена вода не змінюється, не набуває магічних властивостей. Та вона має велике значення для вірних, бо ж саме «за допомогою води й не інакше відбувається ініціація до християнської спільноти». Сучасні обряди Водосвяття виникли саме у зв’язку з підготовкою води для хрещення в ранній Церкві, але поступово наповнилися новими сенсами.

Катя Рудик розповідає про бурлескний дух Маланки, який не зник навіть у радянські часи, а сьогодні став основою для найбільшого східноєвропейського карнавалу – чернівецького Маланка-фесту. Те, що було веселим, а подекуди небезпечним для здоров’я учасників сільським звичаєм, зараз упевнено здобуває собі місце у великій популярній культурі, змінюючись разом із нею. Але так і мусить бути, бо природа Маланки – сміхова, а складно сміятися разом із тим, що далеке від нашого розуміння.

На завершення випуску пропонуємо переклад есе Вірджинії Вулф, у якому йдеться про парадокс юнацького читання. Молодість сприймають як пору нонконформізму й бунтарства, але варто лише згадати тексти, які ми читаємо років до двадцяти п’яти, щоб зрозуміти, як глибоко вона занурена в традицію, бодай літературну. Молоді люди читають класиків – зростають на класиках; це пізніше, подорослішавши, ми починаємо цінувати сучасних авторів, схожих на нас. Тож, можливо, нонконформізм і традиція не такі вже й далекі одне від одного, як може здатися.

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

15 Січня 2020
№ 62: Тяглість традиції

Години в бібліотеці

А проте захопленого читача так легко уявити у сміховинному образі. На думку спадає бліда, виснажена постать у халаті, загублена у...

by Вірджинія Вулф
15 Січня 2020
15 Січня 2020
№ 62: Тяглість традиції

Між карнавалом і коміконом: Маланка і трансформація традиції

Преподобна Меланія Римлянка, як і каппадокійський архієпископ Василій Великий, чиї спомини припадають на 31 грудня й 1 січня за новим та 13 й...

by Катя Рудик
15 Січня 2020
15 Січня 2020
№ 62: Тяглість традиції

Свята вода і Водосвяття

Особливого значення воді з давніх-давен надавали в релігійних обрядах: ритуалах омивання, очищення, відновлення. Так було в Давньому Єгипті, Вавилоні, Греції,...

by Петро Балог
15 Січня 2020
15 Січня 2020
№ 62: Тяглість традиції

Гідність давньої Літургії: розмова з отцем Ігорем Гнюсом OP

– Отче, з чого починався ваш шлях до традиційної форми Меси? Чи був це якийсь переломний момент, чи просто природне...

by Ольга Герасименко
15 Січня 2020

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE