fbpx
Verbum
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
No Result
View All Result
Verbum
No Result
View All Result
Home № 1: Читати варто
Home № 1: Читати варто

Тема тижня:
Читати варто

by Редакція Verbum
18 Жовтня 2018
in № 1: Читати варто
Share on FacebookShare on Twitter

Один із формаційних елементів європейської культури – книжка. Вона століттями змінювала форму: від глиняних табличок, через сувої папірусу й аж до кодексів, так добре нам знайомих. А тепер і її зачепила цифрова революція, за якою можна спостерігати останніми роками.

Тема тижня: Читати варто

Фото: Якуб Гонцяж OP

Люди у транспорті дедалі частіше замість паперових томиків мають у руках телефони – і не всі вони граються чи сидять у соцмережах. Як особа високого зросту, я мимоволі часом бачу, що багато з них читає книжки. Мушу визнати: це мене тішить. Друковану книжку не так і легко тримати в переповненому автобусі, а телефон ми все одно завжди носимо з собою.

У першому номері «Verbum» ми міркуємо про те, чи зміна носія не впливає також на наше ставлення до змісту. Цифрову революцію можна порівняти з винаходом Гутенберга: доступ до всього накопиченого знання зненацька стає значно масовіший. А проте чи добре ми використовуємо цей новий носій змісту й чи не зазнає наш підхід читання неминучих змін? Угорський автор Шандор Мараї писав, що «в рукавичках неможливо читати. […] Читач мусить голими пучками пальців відчувати, торкатися сторінок книжки». З електронного носія теж не вдасться читати в рукавичках, та залишається запитання, чи позбавлена «тілесності» книжка не втрачає індивідуальності.

Про цю проблему говорить Галина Глодзь у тексті «Нескінченна пригода: читання в інформаційну епоху»: чи змінюється – а точніше, як саме змінюється – читання, коли на місце паперової книжки приходить електронна? Як показують дослідження американської психолінгвістки Меріен Вулф, тактильний контакт із книжкою – не просто приємна дрібниця, а й додаткова можливість зануритись у текст, якої електронні носії наразі не пропонують. І зараз ми тільки починаємо розуміти, що діється, коли цього контакту меншає.

Схожим питанням присвячена й розмова з літературознавцем Романом Веретельником. Він звертає увагу на те, що ми – люди не просто книги, а Слова. Тому й у роздумах про європейську культуру, і в повсякденній взаємодії з текстами нам потрібно повертатися не так до ідеї книжки, як «до слова, до розуміння того, що слово – це основа всього, що це не тільки потік, у який можна ввійти й вийти, а середовище, де ми повсякчас живемо».

Про пошуки сенсу читання розмірковує філософ Тарас Лютий. На його думку, ми читаємо, щоб ставити запитання, а коли нам вдається знайти на них відповіді, виникають наступні запитання – і це безупинний і захопливий процес. «Як неможливо прочитати всі книжки світу, так не можна вичерпати всі запитання чи знайти на них відповіді».

Звісно, до читання ми придивляємося з християнського ракурсу, тому пропонуємо також блискучий текст Фланнері О’Коннор «Католицькі романісти і їхні читачі». Американська авторка, цитуючи Тому Аквінського, нагадує про істину, яку сучасний світ схильний забувати: «мистецький твір благий сам у собі». Книжок не треба писати навколішки – їх треба писати добре.

Скидається на те, що від читання не втекти. Тож пропонуємо продовжити читацьку пригоду на сторінках «Verbum».

Завантажити PDF
Редакція Verbum

Редакція Verbum

«Verbum» – це один із проектів Інституту святого Томи Аквінського, який уже понад 25 років діє в Києві. Його працівники й вихованці вирішили запропонувати нову платформу в інтернет-просторі для того, щоб говорити про довколишню реальність із перспективи віри. Утім, ми прагнемо не тільки описувати, а й формувати релігійність ХХІ століття – свідому, зрілу, духовно поглиблену, відкриту до зустрічі з довколишнім світом і соціально заангажовану. Таку релігійність, яка ґрунтована на тисячолітній традиції Церкви й готова до зустрічі з сучасністю.

Схожі статті

18 Жовтня 2018
№ 1: Читати варто
Католицькі романісти і їхні читачі

Католицькі романісти і їхні читачі

Я кажу «має» тому, що, на жаль, не завжди так трапляється. Католицькі романісти часом так захоплюються власною християнськістю, що забувають...

by Фланнері О'Коннор
18 Жовтня 2018
18 Жовтня 2018
№ 1: Читати варто
Смислові смаки читання

Смислові смаки читання

З юдео-християнської традиції ми підхопили тезу, що розуміти всесвіт означає вміти читати літери, збирати їх у нові образні конфігурації, наслідуючи...

by Тарас Лютий
18 Жовтня 2018
18 Жовтня 2018
№ 1: Читати варто
«Ми – люди Слова»: розмова з Романом Веретельником

«Ми – люди Слова»: розмова з Романом Веретельником

– Історія європейської культури як культури книги починається з кодексів. Як поширення цієї форми впливає на ставлення до книжки? –...

by Варвара Холодна
18 Жовтня 2018
18 Жовтня 2018
№ 1: Читати варто
Нескінченна пригода: читання в інформаційну епоху

Нескінченна пригода: читання в інформаційну епоху

Звісно, варто зважити ще й на жанр. Справа-бо не просто в розмірах, а в сукупності вражень і відчуттів, які народжуються...

by Галина Глодзь
18 Жовтня 2018

Verbum

  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт
ПІДПИСАТИСЯ

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE


No Result
View All Result
  • Головна
  • Матеріали
  • Проєкт

INFO@VERBUM.COM.UA
KYIV, UKRAINE